Gmina Blachownia

Gmina Blachownia
Aktualności

XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece Miejskiej w Blachowni

Od 29 maja do 5 czerwca w całej Polsce trwał Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Jest to coroczna inicjatywa w ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, której motto brzmi „Czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. CODZIENNIE!”. W ramach XV TCD Biblioteka Miejska w Blachowni, od poniedziałku 30 maja do piątku 4 czerwca, zorganizowała spotkania dla najmłodszych dzieci, podczas których mogły wysłuchać czytanych bajek, opowiadań i wierszy przez przedstawicieli znanych zawodów a także rodziców dzieci. W poniedziałek pierwszoklasistom czytał ratownik medyczny, pan Krzysztof Sosiński, który opowiedział również o podstawowych zasadach pierwszej pomocy i zaprezentował wyposażenie karetki, co wzbudziło niemałe zainteresowanie wśród dzieci. Dla następnej grupy najmłodszych, która przyjechała do Biblioteki ze Szkoły Podstawowej w Cisiu, czytał policjant, pan Andrzej Gruca. Pan Andrzej także opowiedział o swojej pracy, z cierpliwością i uśmiechem odpowiadał na liczne pytania dzieci. Na koniec spotkania każdemu zrobił odcisk palca techniką stosowaną w policji. W poniedziałkowe popołudnie podczas Rodzinnego Czytania, gdzie dzieci słuchały swobodnie siedząc z rodzicami na poduchach, bajki i wiersze dla dzieci czytał Tata, pan Piotr Kulasiewicz. W kolejnym dniu, we wtorek, do południa drugo- i trzecioklasistom czytał ks. proboszcz Andrzej Walaszczyk, a po południu Mama, pani Katarzyna Bajor. W środę dla dzieci ponownie czytał ratownik medyczny pan Krzysztof Sosiński. Na popołudniowym spotkaniu najmłodszym słuchaczom czytał pan Paweł Hreczański. W czwartek Bibliotekę odwiedziły przedszkolaki, które miały okazję spotkać się z panią Agnieszką Węgrzyn i jej czworonożnym przyjacielem psem – przedstawicielami Fundacji „Psia Duszka”. Pani Agnieszka poza czytaniem przedstawiła dzieciom prezentację multimedialną, z której dzieci dowiedziały się jak należy dbać o nasze zwierzęta. Ponadto dzieci miały okazję pogłaskać i pobawić się z pieskiem z Fundacji i opowiedzieć o swoich podopiecznych. A w czwartkowe popołudnie mali słuchacze spotkali się z radną Młodzieżowej Rady Miejskiej w Blachowni Klaudią Bagmat. Piątek był już ostatnim dniem TCD w Bibliotece Miejskiej w Blachowni. Do południa gościliśmy dwie grupy dzieci. Pierwszej, ze Szkoły Podstawowej nr 1, czytał kominiarz pan Wiesław Nalewajka. Drugiej, z Przedszkola w Łojkach, czytała pani Sylwia Szymańska Burmistrz Blachowni. Po południu, siedząc razem z dziećmi i rodzicami na poduchach, bajki czytała pani Renata Gajlewicz Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Blachowni.

Podczas każdego spotkania dla dzieci były przygotowane i wręczono zakładki i słodkie upominki. Szkoły ponadto dostały broszury informacyjne o Fundacji i kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. Zdjęcia ze spotkań można zobaczyć na Facebook’owym profilu Biblioteki – link poniżej artykułu.

Codzienne czytanie dziecku ma bardzo duży wpływ na jego wszechstronny rozwój – intelektualny, emocjonalny jak i moralno-społeczny. Dzięki czytaniu dzieci rozwijają swój język, poszerzają zakres słów, ćwiczą umiejętność poprawnego rozumienia tekstu, doskonalą zdolność pisania i czytania. Kształtują umiejętność komunikacji, wrażliwość czy empatię. Czytanie dzieciom ma również duży wpływ na naukę myślenia logicznego i przyczynowo-skutkowego, rozwija pamięć i wyobraźnię. A przede wszystkim, czytanie dzieciom od najmłodszych lat, kształtuje u dzieci nawyk czytania i zdobywania wiedzy, budując przy tym silną więź między czytającym dorosłym a dzieckiem.

Na stronie Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom znajdą Państwo wszystkie informacje o kampanii, działalności fundacji, zaletach czytania dzieciom w domu, szkole czy bibliotece, a także Złotą listę książek, które warto czytać dzieciom. Lista jest również dostępna u nas, w Bibliotece Miejskiej w Blachowni.

Dyrektor Biblioteki Miejskiej serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które z entuzjazmem i bezinteresownie zgodziły się czytać najmłodszym mieszkańcom Blachowni podczas XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych rodziców i wszystkie chętne dzieci na „Rodzinne Czytanie i Słuchanie”, które będzie się odbywać co drugi piątek w Bibliotece przy ul. Żeromskiego 3 B. Najbliższe spotkanie już 17 czerwca o godz. 17.00. Zapraszamy!

 

Katarzyna Ul

 

Link do profilu Biblioteki Miejskiej w Blachowni na FB - www.facebook.com/profile.php?id=100009491119315

Link do strony Fundacji - www.calapolskaczytadzieciom.pl/

Link do Złotej listy książek - www.calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista