Gmina Blachownia

Gmina Blachownia
Aktualności

Utraciłeś dokumenty? Koniecznie zastrzeż je w banku!

Związek Banków Polskich przypomina o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości. Nie ma znaczenia, czy stało się to w wyniku zgubienia czy kradzieży.

Związek Banków Polskich prowadzi akcję hasłem "Dokumenty zastrzeżone". Jej celem jest poszerzenie wiedzy o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, której taka sytuacja się przytrafiła. Nie ma znaczenia, czy stało się to w wyniku zgubienia czy kradzieży.

- Zastrzegać utracone dokumenty powinniśmy wszyscy – niezależnie od tego, czy jesteśmy już klientami jakiegoś banku, czy też nigdy z usług bankowych nie korzystaliśmy - informuje ZBP. - Informujemy o tym, że istnieje możliwość uniknięcia szeregu przykrych konsekwencji mogących powstać w wyniku utraty dokumentów.

 

Utracone dokumenty należy najpierw zastrzec w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego).

ZBP przypomina, że o ile dokumenty utracono w wyniku przestępstwa, należy to zgłosić na policję. Niezwłocznie należy też zawiadomić gminę, by wyrobić nowy dokument.