Gmina Blachownia

Gmina Blachownia
Aktualności

Modelarze na Mistrzostwach Świata

W roku 2015 członkowie Sekcji Modelarskiej z "trzydziestki dziewiątki" nie narzekali na brak zajęć.

W roku 2015 członkowie Sekcji Modelarskiej z "trzydziestki dziewiątki" nie narzekali na brak zajęć. Oprócz startów na własnym terenie – eliminacje do Mistrzostw Polski klas NSS (modele żaglowe i redukcyjne) – czerwiec oraz finał Mistrzostw Polski w klasach FSR (modele ślizgów spalinowych) we wrześniu, brali również udział w szeregu zawodów krajowych i zagranicznych. Oczywiście, jak zawsze najważniejsze są zawody klasy mistrzowskiej a w tym roku zbiegły się mistrzostwa świata w obu wspomnianych powyżej dyscyplin modelarskich.

W dniach od 6 do 14 lipca 2015 roku w Węgierskiej miejscowości Bank odbywały się Mistrzostwa Świata redukcyjnych modeli pływających klas NS i NSS. Reprezentanci naszego klubu startowali w Banku modelami żaglowymi - Jan Kmiecik i Marek Stala w klasie NSS-A (żagle trójkątne) i zajęli miejsca: Jan Kmiecik - 6, a Marek Stala - 9. Bardziej doświadczony kolega, Marek Kołaczyk swoim nowym modelem "Runa IV" w Klasie NSS-B z żaglami gaflowymi zdobył v-ce Mistrzostwo Świata.

6 sierpnia br. na Mistrzostwach Świata modeli ślizgów z napędem spalinowym w Hageenwerder w Niemczech kol. Waldemar Wilczyński wziął udział w zorganizowanym po raz pierwszy w historii klas FSR wyścigu klasy FSR STANDARD 3,5 cm3. Modele tej klasy są dość popularne w naszym kraju i w Europie. Do wyścigu zgłosiło się 16 zawodników głównie z Polski i Niemiec. Pomimo braku czasu na trenig i bardzo trudnych warunków atmosferycznych - temperatura w cieniu sięgała 40 stopni Celsjusza a w kadłubach modeli paliwo dosłownie "odparowywało", kol. Waldek zajął IV miejsce.

W tym roku do grupy modelarzy z HMKŻ "39-er" dołączył kol. Filip Krawczyk budujący modele ślizgów z napędem elektrycznym. Filip ma dopiero 20 lat a przez połowę swojego życia, początkowo pod kierunkiem ojca Wojciecha buduje modele którymi zdobył już 52 medale Mistrzostw Polski. Są to modele wyścigowe - zawodnicy startują w grupach po 6-8 zawodników, dzielą się na klasy: ECO exp, mini ECO exp. - podobnie jak w FSR wyścigi odbywają się na dużych prędkościach gdzie wszystko może się zdarzyć, kolizje, tonące modele czy łodzie ratunkowe podczas biegu dodają smaczku rywalizacji.

Druga klasa to ECO st, mini ECO st - wyścigi rozgrywane przy niższych prędkościach, ale trwają dłużej przez co rywalizacja jest ciekawsza ze względu na zmieniającą się z upływem czasu sytuację na torze. Filip od szeregu lat jest członkiem kadry narodowej. Jako junior startował 2 razy w mistrzostwach świata gdzie zdobył łącznie 5 medali Mistrza Świata i 2 tytuły wicemistrzowskie. W Sierpniu tego roku, już jako senior startował w Mistrzostwach Świata które odbyły się w Polsce, w Kędzierzynie – Kożlu i zdobył dla Polski medal II Wicemistrza Świata w klasie eco expert senior . W klasie tej startowało 41 zawodników z 14 państw.

Waldemar Wilczyński

Modelarze na MŚ