Gmina Blachownia

Gmina Blachownia
Aktualności

Korowód z marzannami

Obrzęd palenia czy topienia marzanny jest jednym z najstarszych i najciekawszych zwyczajów wiosennych. Według starodawnej tradycji maszerowano z kukłami ubranymi w kobiecy strój przez ulice wsi, kierując się poza jej granice w celu ich spalenia czy utopienia. Orszakowi towarzyszyły wtedy specjalne pieśni, a przed samym pożegnaniem marzanny często ją rozbierano. Sama kukła symbolizowała odchodzącą zimę, a wraz z nią przemijające nieszczęścia, choroby czy zmartwienia nękające ludzi podczas okresu zimowego. Jej spalenie lub utopienie oznaczało koniec problemów i wszystkich możliwych niedoli.

Niestety, obrzęd ten z czasem odszedł w niepamięć. Dlatego też Biblioteka Miejska, jako instytucja kultury, postanowiła powrócić do starodawnych polskich obyczajów i przypomnieć o nich mieszkańcom Blachowni, zarówno tym starszym jak i młodszym. Po rozstrzygnięciu konkursu „Pożegnanie marzanny” i wyłonieniu laureatów nadszedł czas na rzeczywiste rozstanie się z kukłami. W poniedziałek, rozśpiewanym korowodem z marzannami i ich spaleniem, ostatecznie pożegnaliśmy zimę i przywitaliśmy wiosnę.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Blachowni, którzy wzięli udział w konkursie, jak i tym, którzy dołączyli się do orszaku z marzannami ulicami naszej miejscowości. Mamy nadzieję, że podejmując takie inicjatywy wspólnie nie zapomnimy o naszych tradycjach, jednocześnie się integrując i dobrze bawiąc.

                                                                                                                                                                                                                                  Katarzyna Ul