Gmina Blachownia

Gmina Blachownia
Aktualności

Biblioteka pozyskała nowe książki dla dzieci

Biblioteka Miejska w Blachowni wzięła udziału w programie „Czytam sobie w bibliotece” i znalazła się w gronie laureatów.

Biblioteka Miejska w Blachowni wzięła udziału w programie „Czytam sobie w bibliotece” i znalazła się w gronie laureatów. Od Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej dostała pakiet książek z serii „Czytam sobie” wydawnictwa Egmont, przeznaczonych dla dzieci w wieku 5-8 lat. Celem programu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci. Na podstawie otrzymanych książek w bibliotece odbyły się warsztaty twórcze.

Pierwsze spotkanie pt. „Przyjaciele planety Ziemia” zorganizowano na podstawie książki Wojciecha Widłaka pt. "Marta i ufoludek”, której tekst czytany był na spotkaniu. Głównym celem zajęć było wspieranie działań proekologicznych wśród najmłodszych. Dzieci poznały takie pojęcia jak: segregacja śmieci, recykling, rodzaje odpadów. W dalszej części spotkania każde dziecko losowało przedmiot z magicznego worka. Wylosowane przedmioty okazały się odpadami, a zadaniem dzieci było posegregowanie ich do odpowiednich pojemników. Przeczytana książka była inspiracją do własnoręcznego wykonania ufoludków z dostępnych materiałów wtórnych. Na zakończenie zajęć nastąpiła prezentacja stworków i nadanie im imion.

Na kolejnych warsztatach pt. „Podróżnicy na tropie odkryć” podróżowaliśmy wraz z bohaterami książki Rafała Witka „Maja na tropie jaja”. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi wspomnieniami z podróży, a następnie wybrały rzeczy potrzebne do wyjazdu. Każdy otrzymał własny bilet i paszport. Gdy wszyscy byli już gotowi do podróży, spakowali swoje rzeczy do własnoręcznie wykonanych kolorowych walizek. Uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe teczki z dyplomem.

Otrzymane książki są dostępne do wypożyczenia w bibliotece. W oparciu o otrzymany pakiet książek biblioteka zorganizuje kolejne ciekawe spotkania dla dzieci pod hasłem „Czytam sobie w bibliotece”.