Gmina Blachownia

Gmina Blachownia
Aktualności

Akcja społeczno-edukacyjna ŻONKILE w Bibliotece Miejskiej

19 kwietnia, w 73. rocznicę powstania w getcie warszawskim, odbyła się ogólnopolska akcja społeczno-edukacyjna ŻONKILE, do której włączyła się Biblioteka Miejska w Blachowni. Celem akcji było przywrócenie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim i budowanie wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów. Znakiem rozpoznawczym akcji są żonkile, symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję. Kwiaty te są również nierozłącznie związane z postacią Marka Edelmana, który upamiętniając rocznice powstania składał je przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie.

Biblioteka obchodząc tegoroczną rocznicę powstania zaprosiła mieszkańców Blachowni na projekcję filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. We wtorek i środę zorganizowano po 2 spotkania – dla klas szóstych szkoły podstawowej, a po południu – dla dorosłych. Szczególne podziękowania kierujemy dla Pani Katarzyny Rozpądek, która z pasją przekazała nam swoją wiedzę i z chęcią poprowadziła ciekawą prelekcję, a następnie dyskusję dotyczącą życia i powstania w getcie.

Więcej informacji i film można znaleźć na www.polin.pl – stronie organizatora akcji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

Katarzyna Ul

Akcja społeczno-edukacyjna ŻONKILE w Bibliotece Miejskiej